Peljesac – Ráj vinic poblíž Dubrovníku

Peljesac
'Helicopter aerial shoot of tourist destination Orebic on Peljesac peninsula, Croatia' - Dubrovník
'Helicopter aerial shoot of tourist destination Orebic on Peljesac peninsula, Croatia' OPIS Zagreb / Shutterstock

Pelješac je druhý největší chorvatský poloostrov, který leží v jižních vodách Jaderského moře, podíl Jaderského pobřeží. Je obklopen mnoha ostrovy a ostrůvky, má mírné klima, krásnou přírodu a bohaté kulturní dědictví. Proto je nedílnou součástí místní turistické nabídky. Kromě kvetoucího turismu byl Pelječac vždy uznáván díky svým bohatým vinicím a kvalitním vínům (Dingač a Postup – nejlepší místní vína).

Historie Pelješacu je bohatá a zajímavá a datuje se až do neolitického období doby kamenné. Po celém poloostrově je rozeseto mnoho archeologických nálezů z této doby. V pozdní době železné tento poloostrov obývaly Ilyrské kmeny, které přinesly řeckou kulturu, která postupně zformovala specifickou a nenapodobitelnou středomořskou kulturu. Několik zachovalých Ilyrských svatyň najdete i dnes. Římané napadli Pelješac v 2. století př. n. l. a udrželi si své postavení až do středověku. Ke konci 14. století se poloostrov stal součástí republiky Ragusa a konečně zažil období prosperity a výrazného ekonomického a kulturního vývoje. Byly to doby, kdy bylo postaveno město Ston a opevněno silnými zdmi, které měly chránit výrobnu soli, jeden z hlavních pilířů prosperity a moci Dubrovníku. Pětikilometrové zdi se zachovaly až do dnešních dnů a jsou tak nejdelším opevňovacím systémem svého druhu v Evropě. Během následujících staletí Pelješac přežil francouzskou a australskou nadvládu v 19. století i válku se Srbskem v roce 1991.

Croatian Beach, Beautiful Divna Bay On Peljesac Peninsula,
'Croatian Beach, Beautiful Divna Bay On Peljesac Peninsula, ' - Jenny Sturm / Shutterstock

V moderní době je poloostrov Pelješac vnímán hlavně jako zemědělská oblast s velmi úrodnou středomořskou půdou, která je vhodná pro pěstování oliv, vinné révy a citrusovníků. Je ale jednoduše nemožné ignorovat krásu tohoto poloostrova – vinice, plantáže s olivovníky obklopené zelenými středomořskými lesy, křišťálově čisté moře s mnoha plážemi. Dnes je Pelješac jednou z nejžádanějších turistických destinací v tomto regionu. Kromě nezměrného bohatství místní vegetace můžete obdivovat i rozmanitost zvířecích druhů, které na poloostrově žijí. Některé z nich jsou endemické.

Na Pelješac se dostanete jednoduše, pokud jedete z letiště v Dubrovníku nebo ve Splitu. S okolními okresními cestami je poloostrov dobře spojen pravidelnými autobusovými linkami. Můžete využít i trajekt, který Pelješac po celý rok spojuje s ostrovy Ploče, Korčulou a Mljetem.

Přestože na tomto poloostrově nenajdete žádné hotely, můžete si vybrat z mnoha soukromých apartmánů, které nabízejí ubytování v nejkrásnějších vesničkách Pelješacu, jako je Ston, Žuljana, Dingač a Lovište. Ceny za ubytování se pohybují od 10 do 15 eur za den.

Středozemní klima poskytuje dokonalé podmínky pro ideální letní dovolenou. Proto turisté navštěvují Pelješac většinou během teplejších období roku. Chtějí si totiž užít slunečné počasí, čerstvý vzduch a čisté moře. Většina pláží na tomto poloostrově je pokryta oblázky nebo pískem a nachází se v blízkosti stínu borovic a aromatických rostlin. Navštivte pláže Papratno, Vučine, Dingač nebo Mirce a užívejte si krásy netknuté přírody. Hledáte-li aktivnější dovolenou, Pelješac vám toho nabídne spoustu. Od vodních sportů, jako je plavání, potápění, podvodní rybaření, wind surfing nebo kite surfing až po týmové sporty jako je cyklistika, pěší turistika nebo zkoumání jeskyní.